Sposoby wykorzystania płyt ażurowych

2021-08-21 talbud-a.pl

Płyta ażurowa to materiał nawierzchniowy wybierany przede wszystkim w miejscach, w których nie można ograniczać wsiąkania wody w glebę, np. z powodu ryzyka zalania budynków czy ze względu na rozwój roślin. Tak naprawdę jednak znajduje ona coraz częstsze zastosowanie również ze względu na swoje właściwości oraz walory estetyczne. Jak można wykorzystać płyty ażurowe? Możliwości jest co najmniej kilka.

Nawierzchnie z płyt ażurowych

Nowoczesne płyty ażurowe coraz częściej zastępują standardowe nawierzchnie. Są bardziej przyjazne środowisku naturalnemu, ponieważ — jak już wspomnieliśmy wcześniej, zapewniają lepsze odwodnienie terenu. Powierzchnia wyłożona płytami ażurowymi uważana jest za biologicznie czynną, co okazuje się bardzo ważne w przypadku niektórych działek budowlanych o specjalnych wymaganiach z zakresu zagospodarowania przestrzennego. Tam, gdzie tradycyjna kostka brukowa nie może być zastosowana, alternatywę stanowią płyty ażurowe.

Ten rodzaj materiału nawierzchniowego najczęściej wykorzystywany jest do budowy podjazdów, ścieżek, a także parkingów o różnym metrażu. Nadaje się też do wyłożenia szlaków komunikacyjnych w ogrodzie, np. ścieżek.

Płyty ażurowe pozwalają na stworzenie stabilnej i wytrzymałej powierzchni, która pozwala na bezpieczny przejazd. Doceniane są też za łatwość układania, dlatego szczególnie chętnie wybierane są na rozległych terenach. Wolną przestrzeń w płytach można wypełnić dowolnym kruszywem, ziemią ogrodową lub trawą.

Skarpy i nasypy z płyt ażurowych

Płyty ażurowe to solidny i estetyczny materiał, który może być wykorzystany do wzmocnienia skarp i nasypów o dużym nachyleniu. Solidnie zabezpieczą wszelkie strome spadki w ogrodzie, stanowiąc dodatkowo atrakcyjną dekorację, gdyż ażur można ciekawie ozdobić, sadząc rośliny płożące. Używane są też do zabezpieczania rowów melioracyjnych przed zarastaniem.

Wytrzymałość, trwałość i niewątpliwe walory estetyczne to najważniejsze cechy płyt ażurowych. Warto wspomnieć przy tym, że jest to również materiał dostępny w atrakcyjnych cenach. Przekonaj się, poznając naszą ofertę płyt ażurowych.