Płyty Jumbo jako elementy tymczasowych nawierzchni drogowych

2021-05-05 talbud-a.pl

Płyty Jomb, znane też jako płyty Jumbo i płyty Jumby, to trwałe, wielofunkcyjne komponenty wykorzystywane do budowy tymczasowych oraz stałych nawierzchni drogowych, parkingów i podjazdów. Dzięki swojej specyfice wytrzymują duże obciążenia i sprawdzają się nawet w lokalizacjach o dużym natężeniu ruchu pojazdów. Jak na ich bazie tworzone są tymczasowe nawierzchnie drogowe? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Jak tworzyć tymczasowe nawierzchnie drogowe?

Prefabrykowane płyty betonowe Jomb sprawdzają się jako budulec drogowy wszędzie tam, gdzie potrzebny jest prosty sposób, by zachować ciągłość ruchu. Właściwie ułożone, tworzą zwartą konstrukcję. Łatwość montażu i brak konieczności specjalnego wielowarstwowego przygotowania podłoża sprawiają, że są one często wybierane do ułożenia tymczasowej nawierzchni w trakcie robót drogowych lub budowlanych. Mogą poruszać się po nich pojazdy osobowe i ciężkie.

By montaż płyt Jomb przebiegł skutecznie i dał pożądany efekt, konieczne jest uprzednie przygotowanie podłoża. Należy więc usunąć z niego ewentualny humus (czyli górną warstwę gleby, w której znajdują się elementy materii organicznej) i wyrównać teren, usuwając przy tym z niego wszelkie elementy mogące tę równość zaburzać (jak np. duże kamienie czy korzenie rosnących w pobliżu drzew).

Następnie należy wykonać podbudowę – jej właściwości muszą być zależne od parametrów gruntu oraz przewidywanego obciążenia, jakiemu będą poddawane płyty. Po wykonaniu tego działania należy wyłożyć niezagęszczoną warstwę wyrównawczą o grubości do 5 cm, na niej zaś ułożyć płyty w taki sposób, by w pełni przylegały do jej powierzchni. Na prawidłowo przygotowanym podłożu płyty betonowe zachowują wszystkie wartości przedstawione w specyfikacji: nie pękają i nie powstają w nich ubytki.

Płyty Jomb – charakterystyka

Dlaczego dostępne w naszej ofercie płyty Jomb cieszą się tak dużą popularnością? Przesądza o tym przede wszystkim ich wielofunkcyjność. Te betonowe prefabrykaty przeznaczone są do zabezpieczenia skarp ziemnych oraz utwardzenia nawierzchni. Zastosowanie znajdują zarówno na niewielkich, jak i na bardzo dużych powierzchniach – między innymi na placach budowy, przestrzeniach składowych czy jako tymczasowe lub stałe drogi i parkingi.

Na uwagę zasługuje też ich wysoka jakość i znaczna wytrzymałość, która daje gwarancję solidnej podstawy i stabilizacji oraz możliwość bezpiecznego przejazdu. Odporność na uszkodzenia i nacisk sprawiają, że to model, który doskonale sprawdzi się w miejscach o natężonym ruchu pojazdów, w tym takich obciążonych ciężkim ładunkiem czy będących maszynami budowlanymi. Dodatkowo ze względu na swoją strukturę płyta Jomb umożliwia szybkie i łatwe odprowadzanie nadmiaru wody do gruntu.

Nasze płyty Jomb wykonane są z wysokiej klasy mieszanki betonowej. Występują w wygodnym formacie 90 x 60 x 10 centymetrów i są dostępne w uniwersalnym, szarym kolorze. Solidna konstrukcja oraz wysokogatunkowy materiał to gwarancja niezawodnej użyteczności przez długi czas.