Chodnik na posesji jako wizytówka domu

2021-07-28 talbud-a.pl

Chodnik przed domem jest nie tylko ważnym szlakiem komunikacyjnym, ale także stanowi wizytówkę posesji. Z tego powodu należy dokładnie zastanowić się nad materiałem do jego wykonania. Pod uwagę trzeba wziąć także fakt, że prawdopodobnie będą się po nim poruszać nie tylko piesi, ale i pojazdy. Ma to bezpośredni wpływ na wybór odpowiednich materiałów budowlanych, których będzie można użyć według własnego gustu i uznania.

Wybór materiału jest także zależny od powierzchni, na której ma zostać położony chodnik oraz od potrzeb użytkowników. Ważna jest grubość płyt chodnikowych, bruku bądź innego surowca do wykonania ścieżki. Do stworzenia chodnika może służyć kostka brukowa, drewno lub ceramika. Najlepiej sprawdza się kostka brukowa, gdyż jest najbardziej wytrzymała na ścieranie, nacisk i warunki atmosferyczne. Dodatkowo oferta kolorów, kształtów i faktur kostki brukowej jest niezwykle szeroka.

Spójność kompozycji i powierzchnia chodnika

Ścieżki przed domem powinny nawiązywać wyglądem, stylem i charakterem do architektury domu. Spójność można osiągnąć poprzez połączenie odcienia elewacji z kolorem chodnika. Przykładowo, kostka brukowa piccolo, czyli system pięciu kostek o trapezowym kształcie, które do złudzenia przypominają granit, najlepiej będzie komponować się z betonem architektonicznym na ścianach elewacyjnych. Dobrym rozwiązaniem może być także balansowanie paletą kolorów materiałów, aby zamaskować miejsca ze znacznymi różnicami odcieni.

Wielkość chodnika należy z kolei dostosować do osobistych oczekiwań i potrzeb. Bardzo ważne jest, aby jego powierzchnia nie przytłoczyła domu. Duży i szeroki chodnik w połączeniu z podjazdem będzie odpowiedni przy większych i wyższych budynkach. Chodnik nie może dzielić powierzchni działki na mniejsze i niesymetryczne kawałki, aby nie zaburzyć estetyki posesji. Wytyczona ścieżka nie powinna być zbyt kręta przy wejściu na posesję. Najlepszym rozwiązaniem będą prostopadłe linie w minimalnym stylu, które dodadzą szyku i elegancji zewnętrznym przestrzeniom. Wijące się ścieżki lepiej sprawdzą się w ogrodzie.