Wymiary kostki brukowej. Czy rozmiar ma znaczenie?

2021-07-09 talbud-a.pl

Kostka brukowa to jeden z najchętniej stosowanych materiałów do wykańczania nawierzchni zarówno przy obiektach użytku publicznego, jak i na prywatnych posesjach. Podczas dokonywania wyboru zwykle w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na wzór, ponieważ pod tym względem możliwości mamy obecnie sporo, czego najlepszym przykładem jest oferta naszej firmy. Warto jednak pamiętać, że istotne znaczenie ma również jej rozmiar. Odpowiedni dobór rozmiarów kostki brukowej może mieć bezpośredni wpływ na trwałość i funkcjonalność wybrukowanej nawierzchni.

Jakie czynniki trzeba uwzględnić przy doborze rozmiaru kostki brukowej?

Przy doborze rozmiaru betonowej kostki brukowej kwestie estetyki mają drugorzędne znaczenie, gdyż zdecydowanie bardziej istotne są jej parametry techniczne. Trzeba pamiętać, że podstawową funkcją takiej nawierzchni jest zapewnienie stabilnego podłoża. Z tego też powodu w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę intensywność eksploatacji danego obszaru oraz przewidywane obciążenia. Na rozmiar i grubość kostki należy zwrócić uwagę przede wszystkim w przypadku powierzchni, które będą przeznaczone dla ruchu kołowego.

Jeśli istnieje konieczność zabudowy większej nawierzchni przeznaczonej pod ruch kołowy, np. podjazd, wjazd do garażu, plac przed siedzibą firmy, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kostkę o grubości minimum 6 cm, a najlepiej 8 cm. Elementy o mniejszej grubości mogą zbyt szybko ulec uszkodzeniu. Z reguły na większych obszarach wybierane są większe elementy, gdyż pozwalają na szybszą i łatwiejszą realizację prac. Mniejsze kostki sprawdzą się (pod warunkiem, że będą cechować się odpowiednią grubością), szczególnie gdy na danym terenie występują łuki i zakola.

Kostki o mniejszych rozmiarach to najlepsze rozwiązanie w przypadku wąskich dróżek, ścieżek, przejść w ogrodach itp. Dzięki nim unikniemy kłopotliwego docinania, a więc i strat materiału, a ułożona nawierzchnia będzie się dobrze prezentować. To również najlepsze rozwiązanie, jeśli wykańczam powierzchnie o skomplikowanych kształtach, z łukami, zakolami, lub planujemy stworzyć wymyślne wzory.