Wykorzystanie kamienia w konstrukcjach ogrodzeń

2021-10-13 talbud-a.pl

Ogrodzenie kamienne to estetyka i solidność w jednym. Charakterystyczny wygląd kamienia przyczyni się do podniesienia atrakcyjności wizualnej posesji, a jego wytrzymałość sprawi, że ogrodzenie posłuży nam przez wiele długich lat.

Zalety ogrodzenia z kamienia łupanego

Ogrodzenia z kamienia to ponadczasowy wybór, który nigdy nie wyjdzie z mody. Z tego względu doskonale sprawdzą się zarówno jako uzupełnienie domów o klasycznej architekturze, jak i przy nowoczesnych, kubicznych budynkach. W tym ostatnim przypadku możemy uzyskać uniwersalny efekt poprzez połączenie tradycyjnie wyglądającego kamienia łupanego z nowoczesnym wykończeniem w postaci minimalistycznych tralek czy paneli ze stali.

Ogrodzenie z kamienia łupanego stworzy również tło i zarazem przestrzeń dla znajdujących się na terenie posesji roślin – na jego tle ozdobne drzewka i krzewy będą prezentować całe swoje piękno, a bluszcz lub pnące róże będą mogły wspinać się po nim bez ryzyka, że zostanie ono w ten sposób uszkodzone. Co więcej, w odróżnieniu od innych materiałów, kamień ogrodzeniowy łupany nie tylko jest trwały, ale też pięknie się starzeje – w miarę upływu lat nabierze szlachetności, a wpływ czynników atmosferycznych sprawi, że nie tylko nie utraci swojej atrakcyjności, ale wręcz zyska bardziej naturalny wygląd. Z tego wynika jeszcze jedna zaleta – ogrodzenie kamienne nie wymaga tak zaawansowanej pielęgnacji, co takie wykonane z innych materiałów. Działanie wiatru czy deszczu nie uszkodzi go i nie wywoła np. korozji – jedynym zabiegiem, którego musimy pilnować, jest więc czyszczenie płotu w razie zabrudzenia.

Wśród licznych zalet ogrodzeń kamiennych wymienić można też pozytywny wpływ tego rozwiązania na ekologię – niezależnie od tego, czy do budowy wykorzystujemy kamień naturalny, czy jego mieszankę zawierającą beton, podczas jego produkcji tworzy się znacznie mniej odpadów, a te, które powstają, są znacznie bardziej przyjazne środowisku, niż w przypadku innych typów ogrodzeń.

Pamiętajmy, że ogrodzenie kamienne zachowa maksymalną stabilność, jeśli zostanie wzniesione na ławie ciągłej fundamentowej. Do jej budowy warto zatrudnić firmę, której wykwalifikowani przedstawiciele zrobią to profesjonalnie i z wykorzystaniem wieloletniego doświadczenia.