Palisady jako elementy architektury ogrodowej

2020-02-26 talbud-a.pl

Ogród jest miejscem, w którym wypoczywamy, ciesząc się towarzystwem przyjaciół, czy rodziny. Aby w pełni skorzystać z tej możliwości, warto zadbać o jego wygląd, zwracając uwagę na najważniejsze szczegóły. Jednym z elementów, na który należy położyć nacisk, jest tzw. mała architektura ogrodowa, która na przekór swojej nazwie ma wielką moc. Jej przykładem jest palisada. Jak można ją wykorzystać, by stworzyć magiczne miejsce?

Palisada – główne zalety

Stosowane obecnie palisady to innowacyjne propozycje, które z roku na rok zyskują coraz większe grono zwolenników. Ich zalety doceniają zarówno profesjonaliści, jak i osoby, które tworzą ogrodową kompozycję na własną rękę. Co decyduje o ich rosnącej popularności? Przede wszystkim to, że stanowią tani i szybki sposób na zaaranżowanie przestrzeni. Zachwycają swoją estetyką i wyróżniają się spośród innych elementów, jednak nigdy nie dominują nad resztą kompozycji. Dzięki szerokiej gamie dostępnych wzorów i kolorów pasują do niemal wszystkich stylów i świetnie komponują się zarówno z innymi materiałami, jak i z zasadzoną roślinnością. W naszym asortymencie znajdą Państwo doskonałej jakości propozycje, dostępne w wielu wariantach. Polecamy m.in. palisady w kolorze szarym, czarnym, brązowym, czy żółtym. Dostępne są także elementy imitujące wygląd popiołu wulkanicznego. Jednak dobrze dobrana palisada pozwala nie tylko na uzyskanie ciekawego i oryginalnego efektu wizualnego. Jej ważną zaletą jest także trwałość, dzięki której wymarzonym wyglądem ogrodu możemy cieszyć się przez wiele lat. 

Gdzie zastosować?  

Jak już wspomnieliśmy, głównym zastosowaniem palisady jest odgradzanie poszczególnych stref, różniących się od siebie stylistyką, czy zawartością. To m.in. świetny sposób, by oddzielić od siebie część rekreacyjną i rabaty z kwiatami lub by wyznaczyć obszar ścieżki, po którym można się poruszać. Dzięki jej zastosowaniu możliwe jest też ochronienie delikatnej roślinności przed zadeptaniem lub kołami samochodów. Natomiast w przypadku miejsc wyłożonych korą, palisada sprawi, że drobne elementy pozostają na swoim miejscu i nie rozsypują się po całej powierzchni ogrodu. Gdzie jeszcze znalazła zastosowanie? W niektórych sytuacjach świetnie sprawdzi się jako element wykończenia schodów, czy niskiego tarasu, gdzie stanowi zarówno czynnik ozdobny, jak i ochronny. Palisada świetnie wpisze się także w wygląd małych ogródków skalnych i skarp, na których sadzimy różnego typu roślinność.  

Palisada w ogrodzie – o czym pamiętać? 

Jeśli decydujemy się na zastosowanie palisady w naszym ogrodzie, warto wybrać opcję, która wpisze się w nasze upodobania estetyczne i aktualne potrzeby. W zależności od naszych preferencji możemy wybrać zarówno kolor poszczególnych części, ich wielkość i wysokość, a nawet materiał, z jakie zostały wykonane. Przy wyborze warto też dostosować parametry palisady do innych, wykorzystanych w ogrodzie materiałów, takich jak murek, czy pozostała architektura ogrodowa. Naszym celem powinno być zawsze wprowadzenie harmonii, tak by stworzona przez nas kompozycja stanowiła całość, pozwalającą na miłe spędzanie czasu w pięknych warunkach. Odpowiednio dobrana palisada nada przestrzeni fantazji, a zarazem elegancji, dzięki czemu nasz ogród zachwyci wszystkich odwiedzających. Warto dodać, że propozycja ta sprawdzi się zarówno na dużych powierzchniach, jak i w małych, przydomowych ogródkach, w których liczy się dobre zaplanowanie i ciekawa aranżacja dostępnej przestrzeni.