Metody utwardzania podjazdów samochodowych

2020-02-25 talbud-a.pl

Otoczenie naszego domu jest, podobnie jak ogrodzenie czy elewacja, jego wizytówką. Jednym z ważniejszych elementów otoczenia jest podjazd samochodowy. Aby podjazd był użyteczny w każdych warunkach, powinien zostać odpowiednio utwardzony.

Sprawdź poniżej, jakie są najskuteczniejsze metody utwardzania podjazdów samochodowych.  Zanim jednak podejmiesz samodzielnie temat, zalecam wcześniejszą konsultację ze specjalistą.

Luźny materiał, płyty betonowe, a może kostka?

Jednym z najpopularniejszych sposobów utwardzania podjazdów jest wykonanie podbudowy, na której możemy ułożyć kostkę brukową lub płytę betonową. Wyłożenie podjazdu kostką sprawia, że wygląda on nowocześnie i estetycznie, a jednocześnie jest funkcjonalny. Szeroki wybór kształtów, rozmiarów i kolorów pozwala na układanie dowolnych wzorów, które uatrakcyjnią otoczenie domu. Alternatywą dla kostki może być podjazd wysypany kamieniem. Prawidłowo wykonana nawierzchnia dobrze odprowadza wodę opadową i sprawia, że samochód nie będzie się zapadał.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając kostkę na podjazd?

Kostka, którą zamierzamy wyłożyć podjazd, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, wysokie i niskie temperatury. Kostka jest także odporna na działanie różnego rodzaju substancji, takich jak np. olej, benzyna czy detergenty do mycia i pielęgnacji aut. Musimy jednak pamiętać o tym, że jest to krótkotrwała odporność, która daje nam czas na reakcję. Jeśli odpowiednio szybko nie wyczyścimy powstałych zabrudzeń, na kostce pozostaną trudne do usunięcia plamy. Aby ułatwić czyszczenie kostki i jeszcze bardziej wydobyć kolor, warto ją  zaimpregnować preparatem do impregnacji. Zaimpregnowana kostka nie tylko podnosi estetykę nawierzchni, ale też jest łatwiejsza w utrzymaniu.

Dlaczego ułożenie kostki jest najlepszym sposobem na utwardzenie podjazdu?

Kostka brukowa, ze względu na swoją przystępną cenę i właściwości, jest bardzo chętnie wybieranym materiałem do utwardzania podjazdów. Stosunkowo łatwo ją położyć i zdemontować w razie konieczności. Ewentualna wymiana uszkodzonego elementu również nie stanowi problemu. Argumentem przemawiającym za użyciem kostki jest także jej estetyka. Szeroki wybór kolorów i kształtów kostki umożliwia dowolną aranżację podjazdu. Polecamy kostki brukowe Talbud-A, np. z serii Akropol czy Behaton, które doskonale sprawdzają się jako nawierzchnie obciążane ruchem samochodowym. Utwardzając podjazd kostką brukową, mamy pewność, że będzie nam służył przez wiele lat.