Pięknie ułożona kostka to nie wszystko, aby ścieżka dobrze się prezentowała. Niepodważalną podstawą, bez której nie ma mowy o chodniku, są elementy wykończeniowe: krawężniki, obrzeża lub palisady. Dzięki nim alejka staje się pełną ramą aranżacyjną, a cała przestrzeń jest uporządkowana, estetyczna i kompletna. W zależności od rodzaju całej konstrukcji, jej umiejscowienia oraz osobistych preferencji, mamy do wyboru kilka sposobów na wykończenie chodnika i zapewnienie mu doskonałej prezencji. Oto przykłady.
Sposoby wykończenia chodników
Podczas projektowania i układania chodników często skupiamy się jedynie na samym wypełnieniu, czyli kostce brukowej czy płytach chodnikowych. Nie możemy jednak zapomnieć, że podstawą chodnika są elementy wykończeniowe, czyli krawężnik, obrzeże lub palisada. Ich kształt, umiejscowienie oraz rozstaw uwzględniane są w najwcześniejszych etapach tworzenia projektu i to od nich zależy, w jaki sposób zostanie poprowadzona cała alejka. Odpowiednie zagospodarowanie obrzeży stanowi ramę dla całego chodnika oraz pozwala uzyskać pełny i spójny efekt aranżacji przestrzeni.
W zależności od rodzaju chodnika, miejsca, w którym się znajduje oraz naszych osobistych preferencji mamy do wyboru kilka sposobów wykończeniowych. Najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są oczywiście krawężniki, które idealnie pasują do większości chodników i podjazdów. Przybierają one różne kształty, kolory i rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do każdego rodzaju infrastruktury. Wyróżniamy krawężniki proste, najazdowe, łukowe i skośne, co daje dużą dowolność w planowaniu przestrzeni. Oprócz tradycyjnych krawężników możemy również zdecydować się na obrzeża betonowe stosowane do wydzielania skrajnych krawędzi nawierzchni czy palisadę oddzielającą dwa różne rodzaje nawierzchni.
Jak dobrać krawężniki do typu chodnika?
Podczas doboru krawężników trzeba mieć na uwadze przede wszystkim ich podstawową funkcję, czyli zapewnianie nawierzchni stabilności i trwałości. Należy pamiętać o zachowaniu skosów i poprowadzeniu krawężnika w taki sposób, aby stanowił z chodnikiem spójną całość i zapobiegał przesuwaniu się nawierzchni. Istotny jest również kolor oraz materiał wykonania krawężników, które odpowiednio dobrane tworzą estetyczną ramę i znacznie podnoszą walory wizualne przestrzeni.
Klasyczne i ponadczasowe rozwiązanie to dobrze skomponowane, neutralne kolory, które nawet po latach i wielokrotnej zmianie trendów będą świetnie się prezentować. Nie jest to jednak regułą, więc równie często możemy spotkać krawężniki w barwie kontrastującej do koloru chodnika. Należy mieć jednak na uwadze spójność całego projektu przestrzennego, więc chodnika, otaczającej go architektury, dróg i obszarów zieleni. Dobierając krawężniki w odpowiedni sposób, możemy stworzyć ciekawy wizualnie efekt, który będzie cieszył oko podczas codziennych spacerów.