Jak układać płytki w ogrodzie?

2021-05-18 talbud-a.pl

Estetyka i funkcjonalność przestrzeni wokół domu powinny iść ze sobą w parze. Ogród jest wizytówką naszej posesji, dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednio dostosowane do stylu architektonicznego budynku oraz stylu aranżacji ogrodu rozwiązanie. Jeżeli chcesz spójnie pod względem estetycznym i jednocześnie funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń ogrodu, podpowiadamy, w jaki sposób to zrobić.

Wybór odpowiednich płytek ma znaczenie

Wielkość, kolorystyka oraz materiał, z którego wykonane zostały płytki ogrodowe, powinny zostać precyzyjnie dostosowane do otoczenia. Tylko wówczas stworzą z nim spójną i wzajemnie uzupełniającą się całość. W przypadku doboru płytek ogrodowych każdy detal ma znaczenie, bo decyduje o efekcie końcowym, który jest wizytówką posesji.  Do wyboru mamy wiele różnorodnych rozwiązań, które pozwalają w estetyczny sposób wyznaczyć poszczególne strefy przestrzeni zewnętrznej oraz gwarantują wysoką funkcjonalność i trwałość podłoża.

Rodzaje płytek ogrodowych

Eleganckie otoczenie domu powinno zapewniać wygodę użytkowania terenu, jednak nie musi być nudne i zaaranżowane zgodnie z typowymi schematami. Oferujemy ciekawe wzory płytek ogrodowych o różnorodnej kolorystyce, z których mogą powstać zarówno alejki, jak i funkcjonalne podjazdy i tarasy. Odpowiednio dobrane i prawidłowo ułożone płytki pozwalają przez długie lata cieszyć się wygodą użytkowania oraz stają się ozdobą otoczenia. Harmonijnie zaaranżowana przestrzeń ogrodu to coś więcej niż jedynie element przydomowej przestrzeni, dlatego warto przed podjęciem decyzji o wyborze płytek oraz sposobie ich ułożenia skonsultować się ze specjalistą. Do chętnie wybieranych rozwiązań zaliczamy minimalistyczne płytki betonowe oraz płytki kamienne i kostkę brukową, które doskonale komponują się zarówno z klasycznym budownictwem oraz aranżacją ogrodu, jak i nowoczesnymi elementami architektury.

Jak układać płytki w ogrodzie?

Utwardzenie nawierzchni za pomocą płytek lub innych materiałów, musi uwzględniać odpowiednie przygotowanie terenu. W nieco inny sposób układa się ścieżkę z płytek na trawniku, a inaczej cały proces wygląda w przypadku tarasu, miejsca pod altanę czy szczególnie wymagającego podjazdu. Najchętniej stosowanym rozwiązaniem w przypadku samodzielnie wykonywanych prac, jest układanie płytek na podsypce, która pełni m.in. funkcję warstwy wyrównującej teren. Na początek musimy odpowiednio wykorytować podłoże, czyli usunąć wierzchnią warstwę darni i ziemi. Pozwoli to na ułożenie płytek na równi z powierzchnią trawnika, co znacząco ułatwia m.in. jego koszenie oraz chroni przed potkaniem się o wystające krawędzie płytek. Następnie musimy przygotować warstwę nośną w postaci żwiru lub grubego piasku/kamyków i ją utwardzić. Na warstwę nośną sypiemy podsypkę z drobnego piasku i układamy na niej płytki, dobijając je delikatnie gumowym młotkiem w celu wypoziomowania.

Co jeszcze jest ważne podczas ich układania?

Najważniejszy jest pomysł, który pozwoli w niebanalny sposób stworzyć niezbędne ścieżki, ogrodowe alejki oraz trwałe i funkcjonalne podjazdy lub tarasy. Wybór nawierzchni jest bezpośrednio związany ze sposobem jej układania, dlatego warto wziąć pod uwagę rodzaj podłoża oraz jego przeznaczenie. W naszej ofercie znajdują się płytki o różnorodnej teksturze, kolorystyce oraz zastosowaniu. W szczególności polecamy geometryczną, doskonale nadającą się do utwardzenia podłoża o różnym przeznaczeniu kostkę brukową Quadro, której prosta forma świetnie komponuje się z nowoczesnym i klasycznym stylem aranżacji. System ten otwiera przed inwestorem wiele możliwości zastosowania oraz stworzenia nawierzchni, która będzie idealnie dopasowana do indywidualnych potrzeb i gustu. System Quadro dostępny jest w kilku modnych wariantach kolorystycznych, które świetnie komponują się z ogrodowymi roślinami i różnymi fasadami zabudowań. Równie ciekawym sposobem na elegancką i estetyczną aranżację ogrodu, są płytki betonowe w rozmiarze maxi, kostka brukowa Piccolo, a także ozdobna i jednocześnie nowoczesna kostka Sasso. W naszej ofercie znajdują się także inne, równie ciekawe i nadające się do różnego zastosowania produkty, dzięki którym przydomowa przestrzeń nabierze wyjątkowego charakteru.