Cegła na podłożu? To możliwe!

2021-07-12 talbud-a.pl

Miejsca użyteczności publicznej, a także prywatne posesje często wymagają utwardzenia. Wybrany materiał powinien wyróżniać się dużą wytrzymałością oraz odpornością na warunki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne. Właśnie dlatego do układania chodników czy podjazdów na posesjach często wykorzystywana jest popularna kostka brukowa o kształcie kości. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Do utwardzania nawierzchni można również zastosować… cegłę. Czym się charakteryzuje i kiedy warto się na nią zdecydować?

Materiał do zadań specjalnych, czyli trwałość cegły

Właściciele posesji, którzy chcą utwardzić teren, który będzie narażony na duże obciążenia (na przykład podjazd dla samochodów), zastanawiają się, jaki materiał wybrać, by posłużył im przez lata. Cegła uważana jest za materiał do zadań specjalnych, ponieważ wyróżnia się przede wszystkim dużą wytrzymałością na obciążenia.

Kostka brukowa o nazwie cegła ma długość 20 centymetrów, szerokość 10 centymetrów i wysokość 6-10 centymetrów. Prawidłowo położona cegła to inwestycja na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

Gdzie można wykorzystać cegłę?

Cegła ma szerokie zastosowanie. Można ją wykorzystywać w miejscach, w których często kładziony jest ponadczasowy model kostki brukowej Behaton. Mowa tutaj przede wszystkim o miejscach użyteczności publicznej, na przykład o chodnikach, placach zabaw czy parkingach, czyli o podłożach, które narażone są na duże obciążenia i znaczące natężenie ruchu. Właściciele prywatnych posesji również chętnie sięgają po cegłę, ponieważ nadaje się idealnie do ułożenia podjazdów dla samochodów czy podłoża na taras.

Warto również wspomnieć o walorach estetycznych takiego podłoża. Cegłę można ułożyć na różne sposoby – linearnie, w jodełkę albo naprzemiennie. Dodatkowo cegły występują w kilku wersjach kolorystycznych (czarny, czerwony, szary i żółty). Właśnie dlatego układając je, można uzyskać niepowtarzalne wzory, które wpasują się w aranżację posesji albo wkomponują się w przestrzeń miejską.