Kostka brukowa to jeden z najchętniej wybieranych materiałów nawierzchniowych. Doceniana jest nie tylko za trwałość, wytrzymałość i odporność na szereg czynników zewnętrznych, ale przede wszystkim estetykę. Oczywiście całkowicie zrozumiałe jest, że pod wpływem codziennego użytkowania na kostce z czasem pojawiają się zabrudzenia, które obniżają walory wizualne nawierzchni. Jak szybko i skutecznie je usunąć?
Czyszczenie kostki brukowej myjką ciśnieniową
Jednym z najszybszych i najprostszych sposobów na mycie kostki brukowej jest wykorzystanie myjki ciśnieniowej. Dzięki niej skutecznie pozbędziemy się nie tylko powierzchniowych zabrudzeń, jak np. błoto, ale również trudnych do usunięcia plam, w tym przyklejonych do powierzchni np. gum do żucia.
Mycie ciśnieniowe pozwoli też skutecznie pozbyć się grzybów i pleśni, a także osadów wapiennych, które wytwarzają się samoistnie pod wpływem wilgoci. Wprawdzie nie wykazują negatywnego wpływu na strukturę i wytrzymałość kostki, ale wyglądają nieestetycznie.
Czyszczenie kostki brukowej myjką ciśnieniową jest wygodne i szybkie, co jest szczególnie ważne w przypadku dużych powierzchni.
Czy warto stosować środki do czyszczenia kostki brukowej?
Standardowe środki czyszczące używane w domu nie sprawdzą się przy czyszczeniu kostki. Lepiej zastosować preparaty, które przeznaczone są do mycia tego rodzaju nawierzchni. Zawierają one w swoim składzie kwasy, które wykazują wysoką skuteczność działania i mogą dodatkowo zabezpieczać kostkę przed brudem i osadami. Pamiętajcie jednak, że należy je stosować zgodnie z instrukcją producenta, a po nałożeniu dokładnie zmyć wodą z powierzchni kostki.
Chwasty i mech w przestrzeniach między kostkami
Mech, trawy i chwasty powinny być usuwane regularnie nie tylko ze względów estetycznych, lecz także dlatego, że ich korzenie i kłącza znajdujące się pod kostką mogą unosić ziemię, przez co nawierzchnia z czasem stanie się nierówna. Część roślin, np. trawy, usuniesz podczas standardowego pielenia. Nieco bardziej oporne chwasty mogą wymagać zastosowania drucianej szczotki lub nożykiem do szczelin kostki brukowej. Jeśli posiadasz palnik gazowy, użyj go do wypalania chwastów i mchów. To metoda, która zapewnia trwałe efekty bez obaw o uszkodzenie kostki brukowej.
Na rynku dostępne są też środki chemiczne do usuwania chwastów, jednak zachowaj ostrożność przed ich zastosowaniem. Mogą one wysuszać i niszczyć inne rośliny znajdujące się w ogrodzie, a nawet negatywnie oddziaływać na kostkę (np. prowadzić do przebarwień czy matowienia powierzchni).
Jak poradzić sobie z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami?
Do często występujących na kostce plam, które są trudne do usunięcia, zaliczamy zacieki z oleju, smarów czy oliwy kuchennej. Co zrobić, kiedy się pojawią? Przede wszystkim warto zareagować od razu, gdy powstanie plama. Im głębiej tłuszcz wniknie w strukturę kostki, tym trudniej będzie się go pozbyć. Świeżą plamę należy posypać piaskiem, który szybko wchłonie nadmiar tłuszczu. Następnie musisz usunąć piach i wyszorować kostkę ciepłą wodą ze środkiem czyszczącym — najlepiej przeznaczonym do mycia kostki brukowej. Jeśli jednak tłuste plamy są już trwałe, spróbuj użyć pistoletu do piaskowania.
Plamy z farb, zapraw lub klejów także powinny być usunięte możliwie jak najszybciej. Kiedy pojawią się na powierzchni, musisz je zwilżyć wodą, a następnie wyszorować środkiem z kwasem nieograniczonym (do rozrobienia z wodą).