Wykańczając i urządzając wnętrze domu, ostrożnie dobieramy i dopasowujemy każdy szczegół, aby wszystkie elementy wyposażenia do siebie pasowały. Z taką samą dbałością warto podejść do aranżacji przestrzeni wokół budynku. Podjazdy i ścieżki wokół budynku wykonane z kostki brukowej powinny wyróżniać się nie tylko trwałością, odpornością na czynniki zewnętrzne i obciążenia, ale również walorami wizualnymi. Niebagatelny wpływ na estetykę nawierzchni, a zatem całego otoczenia domu, ma kolor kostki. W tym artykule podpowiemy, czym warto się kierować, wybierając kolor kostki brukowej.
Kolor kostki brukowej ma znaczenie
Zalecane jest, aby kolor kostki brukowej dobrany został adekwatnie do koloru elewacji budynku, wykończenia dachu lub innego dominującego elementu na posesji. Jest to zasada, którą powinniśmy kierować się aranżując ogród, ponieważ takie rozwiązanie jest “najbezpieczniejsze”. Jeśli nie do końca wiesz, jak oryginalnie zaaranżować przydomową przestrzeń i nie chcesz popełnić kolorystycznego faux pas, warto się nią sugerować.
Oczywiście kolory zastosowane na budynku i kostki nie muszą być identyczne, mogą różnić się nawet kilkoma odcieniami. Niemniej jeśli decydujesz się na to klasyczne rozwiązanie warto, aby do siebie nawiązywały. Przykładowo, dobrym pomysłem może być zestawienie czerwonej kostki brukowej z czerwoną dachówką. Wówczas jednak elewacja powinna mieć neutralny, jasny kolor. Z kolei do czarnego dachu pasować będzie szara kostka, nawet w jaśniejszych odcieniach.
Jednocześnie musisz pamiętać, że różni producenci kostek brukowych mają swoją ofertę kolorystyczną, więc nawet w obrębie jednego koloru mogą występować nieznaczne różnice w odcieniach, co jest zupełnie naturalne. Dlatego przed zamówieniem materiału warto dokładnie obliczyć, jakie będzie zapotrzebowanie na daną kostkę, aby pochodziła ona z jednej partii.
Dobór koloru kostki brukowej — kilka dodatkowych porad
Oczywiście nie jest powiedziane, że musisz bezwzględnie stosować się do powyżej opisanej zasady dotyczące dopasowania kostki do elewacji czy dachu. Jeśli lubisz nieco bardziej oryginalne i “weselsze” rozwiązania, możesz zdecydować się na połączenie dwóch odważniejszych kolorów. Warto wtedy jednak zadbać o dobór nieco subtelniejszy barw, np. do błękitnej elewacji dobierając nawierzchnię w odcieniach ziemi. Eleganckim zastosowaniem kontrastów jest też zestawienie jasnego z ciemnymi odcieniami, np. biała lub kremowa elewacja z antracytową albo granitową kostką brukową (lub odwrotnie). Tego rodzaju kompozycje kolorystyczne powinny być jednak przemyślane.
Pamiętaj też, aby łączyć kolory zgodnie z ich temperaturą — ciepłe z ciepłymi, a zimne z zimnymi. Co to oznacza w praktyce? Ciepłe kolory to m.in. żółty, czerwony i brązy. Z kolei chłodne to wszelkie szarości, grafity i zieleń. W ten sposób nie spowodujesz niepotrzebnych estetycznych dysonansów.
Pamiętaj także aby unikać przesady, łącząc ze sobą maksymalnie trzy odcienie kostki brukowej. Zbyt wiele różnorodnych barw wprowadzi chaos kompozycyjny i raczej zaszkodzi estetyce posesji, niż jej pomoże.